Remontujesz okna zabytkowa? Sprawdź, jak uniknąć problemów

Usługi Usługi branży budowlanej

Dowiedz się, gdzie kupić okna zabytkowe.

Okna zabytkowe zwykle prezentują się znacznie korzystniej niż te wytwarzane obecnie więc są wielką ozdobą obiektów. Względy wizualne to oczywiście ich nie ostatnia dobra strona, zaś na ich cenę w dużym stopniu rzutuje także wiek. Tak jak inne dobra zabytkowe, także okna powinny być konserwowane w myśl przepisów – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samemu z zastosowaniem kupionych w sklepach materiałów. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto może wykonać takie prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zazwyczaj posiadają więcej zdobień niż współczesne. Nie są również uchylane, co powoduje, że potrzebne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wentylować lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, zrobione są najczęściej z drewna – surowca, który wykazuje sporo dobrych stron, lecz potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Dlatego tak istotne są uprawnienia specjalistów konserwujących okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe najczęściej mają budowę skrzynkową, która wymaga dużych kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się wszak użyciem wielu, obecnie już rzadko spotykanych, technologii. W związku z tym, także najlepsi stolarze nie powinni serwisować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień zaświadczających ich umiejętności, które zostały nadane przez odpowiedni organ – w przeciwnym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Siedziba firmy:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]