Co sprawdzają badania psychologiczne kierowców?

Usługi

Na www.bielskobadania.pl dowiesz się, kto ma w swojej ofercie badania psychologiczne Kęty.

Badania psychotechniczne kierowców są wykonywane w profesjonalnych pracowniach diagnostycznych. Dzięki nim można wychwycić osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jak przebiegają badania i co dokładnie sprawdzają? Jakie aparaty wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien poddać się testom?

Różne grupy kierowców muszą poddawać się testom psychologicznym. Pierwszą z nich są osoby starające się o zdobycie uprawnień zawodowych, np. kategorii D+E. Do badań podchodzą także kierowcy, którzy popełnili wykroczenia związane z jazdą po alkoholu i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Oprócz tego badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz egzaminatorzy szkół jazdy. W przypadku kierowców zawodowych, badania psychologiczne są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – weryfikują poziom koordynacji wzrokowo-ruchowej

Badanie psychotechniczne składa się z 2 etapów. Na początku osoby badane przystępują do rozwiązywania testu. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, przerzutność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy sprawność intelektualna. Osoby poddawane testom muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech charakteru czy wskazać brakujący element. Następnym etapem badań psychologicznych jest część praktyczna, która mierzy przede wszystkim widzenie po zmroku, wrażliwość na olśnienia i umiejętność oceny odległości. Na tym etapie wykorzystuje się m.in. kabinę ciemniową, stereometr i aparat krzyżowy. Badania polegają przykładowo na naciskaniu odpowiednich przycisków i weryfikowaniu, jak osoba badana radzi sobie ze wskazaniem figur po olśnieniu światłem.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]