Co mają na celu badania operatorów?

Usługi

Badania operatorów Bielsko Biała - dowiedz się więcej o tych usługach.

Gdy mowa o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, najczęściej łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Obowiązek ten prawo nakłada także na operatorów koparek, dźwigów, wózków i podobnych maszyn. Dlaczego zachodzi taka potrzeba i na czym badania tego typu polegają?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Ustawa dokładnie określa, jakie grupy zawodowe muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i innych osób. Ponadto, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często dochodzi w nich do wypadku, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, złym widzeniem bądź nie dość szybką reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej należy, i dlatego przeprowadzanie tego rodzaju kontroli jest niebagatelne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, jakim poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale też jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe i widzenie zmierzchowe, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji oraz zdolność oceny odległości. Istotna jest też przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zwykle nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki zachowują ważność, to jest to zależne przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to 3-4 lata, a w przypadku osób powyżej 50 lat – 1-2 lata.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]