Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Usługi

Dowiedz się więcej o badaniach psychologicznych Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w szczególnym stopniu wpływają kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy czy kierowców TIR-ów i busów. W ich sytuacji ważne są zarówno kwalifikacje, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego względu przedstawiciele takich profesji w myśl przepisów muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje z kolei kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę rozmowy z badanym, w trakcie której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem przeprowadzane są testy na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja prędkości, podzielność koncentracji zdolność szybkiej reakcji czy dostrzeganie w ciemności.

Jak zwiększyć szansę podczas badaniach psychologicznych kierowców?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne filmy prezentujące działanie maszyn, na jakich są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Siedziba firmy:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]