Jak dbać o sierść konia?

Porady i ciekawostki Rekreacja, sport, hobby

Koń o zadbanej sierści pięknie się prezentuje, ale nie jest to jedyny powód, dla którego należy dbać o sierść konia. Czysta i wyczesana sierść chroni zwierzę między innymi przed zimnem, wiatrem i deszczem. Jak więc dbać o sierść konia, aby zwierzę było zdrowe, zadowolone i piękne?

Końska sierść – podstawowe informacje

Końska sierść pełni kilka bardzo ważnych funkcji:

  • reguluje temperaturę ciała – chroni przed zimnem, wiatrem i deszczem;
  • odpowiada za rozprowadzenie po ciele feromonów;
  • chroni przed insektami.

Czasami ze względów estetycznych konie są strzyżone, jednak nie zawsze jest to dobrym pomysłem. Ostrzyżony koń jest słabiej chroniony przed chłodem, trzeba więc pamiętać o przykrywaniu go derką podczas rozstępowywania przed i po jeździe, a także w stajni. Z pewnością warto strzyc konie sportowe, które często startują w zawodach, dużo trenują i obficie się pocą.

Koń, podobnie jak wiele innych zwierząt, linieje. Wymiana sierści odbywa się na przełomie zimy i wiosny oraz jesieni i zimy. W zmianie okrywy włosowej pomaga szczotkowanie, kąpiele oraz odpowiednie, dobrze zbilansowane żywienie.

Jak dbać o sierść konia? Zacznij od żywienia

Aby sierść konia była mocna i błyszcząca, zwierzę musi być karmione wartościową i dobrze zbilansowaną paszą. Jeśli karma nie dostarczy zwierzęciu wszystkich ważnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach, odbije się to na jego zdrowiu, w tym na wyglądzie sierści. Przykładowo niedobór witaminy A sprawi, że sierść stanie się szorstka i słaba. Podobny efekt będzie miał niedobór białka – sierść będzie sucha, słaba i szorstka.

Zdarza się jednak, że pomimo wysokiej jakości karmy i prawidłowej diety zwierzę ma niedobory witamin, a jego sierść wygląda nie najlepiej. Nie musi to wynikać z choroby, powodem może być na przykład duża intensywność treningów. W takiej sytuacji warto sięgnąć po suplementy, które uzupełnią niedobory i poprawią wygląd sierści. Tak zadziałają preparaty ze wspomnianą wcześniej witaminą A, ale też suplementy z biotyną, czyli witaminą B7, drożdże paszowe czy olej lniany. Suplementy wzmacniające końską sierść znajdziesz w naszym sklepie.

Pielęgnacja sierści konia

Nawet najzdrowszy koń nie będzie miał lśniącej i mocnej sierści, jeśli nie będzie regularnie czesany. Wyczesywanie sierści przed jazdą to podstawowy, najprostszy sposób pielęgnacji sierści konia. Szczególnie istotne jest to podczas linienia – czesanie pomaga usunąć starą sierść, a tym samym ułatwia jej wymianę na nową.

Do pielęgnacji sierści konia należy używać odpowiednich szczotek:

  • twarde szczotki są przeznaczone do powierzchownego czyszczenia, pozwalają usunąć największe zabrudzenia i błoto, a także wypadającą sierść,
  • trymery to twarde szczotki przeznaczone specjalnie do usuwania sierści podczas linienia,
  • iglaki to szczoteczki, które oczyszczają sierść sklejoną od potu i są używane do czyszczenia konia po jeździe,
  • zgrzebła usuwają brud i rozczesują sierść, ale pomagają też w usunięciu wypadającej sierści,
  • pumeksy zgarniają starą sierść, a także martwy naskórek, kurz, insekty i plamy,
  • miękkie szczotki służą do czesania, dzięki nim sierść błyszczy i zdrowo wygląda.

Wszystkie akcesoria używane do pielęgnacji sierści konia powinny być czyste i zadbane.

Źródło tekstu: https://horse-trade.pl/jak-dbac-o-siersc-konia