Złoto bulionowe – co warto wiedzieć o monetach lokacyjnych ze złota?

Rachunkowość i finanse

Złoto bulionowe znajdziesz na https://goldbroker.pl/zlote-monety-bulionowe/.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z wielu różnych propozycji: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w sektory gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych

Monety ze złota kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, zwane również lokacyjnymi, czy to ze złota czy z drugich kruszców, odróżniają się od nich pod paroma względami. Co najistotniejsze monety bulionowe są bite w celu inwestowania w nie kapitału, w związku z tym ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są emitowane w kolekcjach tematycznych lub w nawiązaniu do pamiętnych wydarzeń, dlatego ich rewers czy awers niezwykle rzadko ulega zmianie. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą wybicia. Istotne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada swojego nominału ustalonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość determinuje próba oraz waga użytego do ich wybicia metalu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są popularne w nawet odległych zakątkach świata, więc ich ewentualna sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli regionalnych monet kolekcjonerskich.

Waga złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednakże emitenci wybijają również monety o wadze 1/4 czy 1/50 uncji złota. Trzeba wiedzieć, iż monety bulionowe wybijane są zwykle ze złota najwyższej próby, czyli .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle czy też południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu zwiększenie twardości monety i w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o wadze czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W asortymencie rodzimych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód natrafią na najpopularniejsze z nich, a więc wymienione wyżej Krugerrandy, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy kanadyjski Liść Klonowy.

Siedziba firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]