System rozliczeń SWIFT – co to?

Rachunkowość i finanse

Uzupełnij swoją wiedzę o systemie bankowym SWIFT.

Pomimo, że praktycznie rzecz biorąc codziennie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji jako reakcja Zachodu na konflikt na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych ubiegłego wieku i jest jednym z filarów wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, ale nie jedyny używany aktualnie system tego typu. Oprócz niego przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na całym świecie działają także różnorodne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń między bankami na terenie danego państwa.

Czym więc wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Używany jest prawie we wszystkich krajach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 10 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi mieć swój niepowtarzalny kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli jedynie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku popularnych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]