Na czym polega usługa faktoringu?

Rachunkowość i finanse

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest skierowany zwłaszcza do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione czasy płatności i obawiają się stracić płynność finansową. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Oprócz tego jest to także idealne wyjście dla firm poszukujących kolejnych sposobów sfinansowania kosztów wiążących się z ich działalnością. Na czym więc polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O jakich rzeczach muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które zdecydują się na ów sposób pozyskania środków? W jaki sposób ustrzec się możliwych trudności związanych z faktoringiem?

Na czym polega faktoring?

Faktoring zwykle kojarzony jest przede wszystkim z wykupieniem zobowiązań przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on fuzją rozmaitych rodzajów umów, a wykup długów jest tylko jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) przejmuje zobowiązania od faktoranta, czyli firmy. Poza tym zobowiązuje się zagwarantować mu także inne usługi, czyli pomoc w ściągnięciu nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce rzutują postanowienia prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.

Faktoring dla firm – jak znaleźć bank?

Propozycje kolejnych banków zapewniających faktoring bywają niekiedy naprawdę zróżnicowane. By uniknąć błędów, których rezultatem mogą okazać się duże straty, należy dobrze przeanalizować wszystkie z nich. Niezbędne będą wówczas odpowiednie kwalifikacje, których nierzadko po prostu nie mamy. Dlatego znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, który podpowie nam, jak wybrać bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak może okazać się, iż dzięki niemu ustrzeżemy się zawarcia nieopłacalnej umowy.