kurs franka szwajcarskiego

Kurs franka szwajcarskiego i jego wymiana – sprawdź kantor online

Rachunkowość i finanse

O franku szwajcarskim większość Polaków nie wie zbyt wiele, zasadniczo tylko tyle, że jest to waluta, w której dziesiątki tysięcy rodzin zaciągnęło kilka lat wstecz kredyty hipoteczne, które teraz spłacają z dużymi problemami. Tymczasem historia franka szwajcarskiego jest całkiem ciekawa.

Pieniądz słynny ze swojej niesłychanej stabilności – frank szwajcarski

Naturalnie, frank szwajcarski to narodowa waluta Szwajcarii, jednak jest to też obowiązujący środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. dolara, japońskiego jena oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do kluczowych walut w dzisiejszym świecie. Jednak nie był to pierwszy pieniądz, który pojawił się w obiegu na terenie historycznej Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się zaledwie w XIX w. i zastąpił liczne lokalne waluty, które uprzednio były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez blisko dwa wieki swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej zdumiewającej stabilności, stawiając opór między innymi licznym zawirowaniom w latach kryzysów gospodarczych i dyplomatycznych, jakie miały miejsce w XX i XXI w. Co ciekawe, frank szwajcarski uważany jest za jedną z najładniejszych walut świata. Jego banknoty wprowadzone do obiegu od połowy 90-tych charakteryzują się wspaniałą kolorystyką oraz niecodzienną pionową orientacją grafiki. Na frankach umieszczono osobistości ze świata kultury (przykładowo Jacoba Burckhardta, Alberto Giacomettiego czy Le Corbusiera), a nie jak zwyczajowo bywa – wizerunki działaczy politycznych, królów lub wojskowych. Natomiast tematem najnowszej, dziewiątej już serii banknotów są Ziemia, natura oraz nauka.

Gdzie szukać kursu franka?

Frank szwajcarski nieprzerwanie cieszy się sporym popytem wśród inwestorów, jednak jego notowania obserwują również z uwagą osoby z niespłaconymi długami w tej walucie. By sprawdzić bieżący kurs franka szwajcarskiego, zalecamy odwiedzać na stronę kantoru internetowego, gdzie notowania tej waluty aktualizowane są w parusekundowych interwałach. Tu można również przeanalizować fluktuacje ceny waluty w wskazanym okresie. Jest to funkcja użyteczna dla frankowiczów czuwających na stosowny moment, żeby wymienić walutę przed uregulowaniem kolejnej raty kredytu, a także dla inwestorów planujących swoje następne działania.