
ABC przedsiębiorcy – krótko o metodzie kasowej
Sprawdź więcej szczegółów o metodzie kasowej na flobo.io.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą zazwyczaj rozliczają się z fiskusem metodą memoriałową, wedle której obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług pojawia się z chwilą wystawienia faktury. Niestety w takim wypadku urząd skarbowy nie interesuje się czy na konto płatnika VAT wpłynęła opłata od kontrahenta. W metodzie kasowej rozliczenie podatku od towaru i usług zachodzi nie prędzej niż po uzyskaniu od kontrahenta płatności.
Z metody kasowej może korzystać zdecydowana większość polskich przedsiębiorców
Brak wykonania opłat w terminie to nie rzadkość. Przedsiębiorcy co rusz znajdują się w sytuacji, gdy muszą co jakiś czas dopominać się od kontrahenta zapłaty za dostarczone towary lub zrealizowane usługi. Jeśli takie przypadki zdarzają się notorycznie, nawet świetnie radzące sobie przedsiębiorstwo może liczyć się z stratą płynności finansowej, nie wnieść należnych podatków na czas i w efekcie narazić się na bardzo wysokie grzywny nałożone przez urząd skarbowy. Na szczęście mali przedsiębiorcy, czyli podmioty których przychód ze sprzedaży w roku poprzedzającym nie przekroczył łącznie z podatkiem dwóch mln euro, są uprawnieni do korzystania z metody kasowej odkładając tym samym termin rozliczenia podatku do czasu otrzymania wpłaty od kontrahenta. Mając na uwadze sprecyzowany przez prawo limit z metody kasowej może skorzystać większość rodzimych przedsiębiorców, aczkolwiek powinni oni mieć świadomość, iż stosowanie z tej drogi rozliczenia działa również w drugą stronę. Jeśli zatem sami mają trudności z dochowaniem terminów opłat, nie wolno im odliczyć podatku VAT z faktury zakupowej póki nie uiszczą stosownej należności. Deklarację o zamiarze skorzystania z metody kasowej składa się urzędowi skarbowemu na formularzu VAT-R. Konieczne jest również przejście na kwartalne rozliczenie podatku VAT oraz obligatoryjne umieszczenie na wszystkich wystawianych fakturach dopisku “metoda kasowa”.
Dlaczego księgowi odradzają średnim biznesom metodę kasową?
Biura rachunkowe nieraz odwodzą niewielkie biznesy od rozliczania podatku VAT metodą kasową. Przeważnie przyczyną tego jest problem z ciągłym kontrolowaniem wpływających opłat związanych z działalnością. Metoda kasowa zmusza przecież do dokładnego ich śledzenia, by nie przekroczyć terminu rozliczenia podatku. W przypadku działalności wysyłających każdego miesiąca nie więcej niż kilkanaście faktur nie powinno być z tym kłopotu. Lecz już przy stu i więcej dokumentach monitoring przelewów przychodzących na rachunek firmowy może zajmować nawet ponad godzinę dziennie. Dla takich firm najlepszym rozwiązaniem, które umożliwia oszczędność czasu oraz redukcję ryzyka omyłek przy księgowaniu, jest korzystanie z aplikacji służącejdo automatycznego monitoringu należności, jaką jest między innymi robot Flobo.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]