Topaz mistyczny – biżuteria na wszystkie okazje

Kosztowności

Sprawdź, gdzie kupić topaz mistyczny.

Wspaniały wygląd oraz nietypowy, jak na topaz, kolor to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od dawna cieszącego się dużym zainteresowaniem miłośników biżuterii. Choć na początku może się wydać, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego wyjątkowe właściwości są skutkiem odpowiedniej techniki produkcji – naturalny topaz jest podczas niej wystawiany na działanie gorąca i pokrywany niezauważalną warstwą kruszcu szlachetnego. Właśnie z tego względu topaz mistyczny wygląda tak niesamowicie.

Kolory topazu mistycznego

Barwy, które ma topaz mistyczny zależą zwłaszcza od metalu, z którym jest połączony. Najczęściej widywany jest karmazynowy topaz mistyczny, robiony w kąpieli z tytanem. Chrom powoduje zaś, że kamień ma purpurowy odcień, niebieski zaś jest wynikiem podgrzania kamienia bez jakichkolwiek domieszek. Doskonałe skutki przynosi obrabianie białego topazu – zwłaszcza wydobywanego w Afryce, Brazylii lub Azji.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak w poprzednim akapicie napisaliśmy, niepowtarzalne cechy topazu mistycznego są wysoko cenione przez jubilerów. Chętnie używają go więc do wyrobu wisiorków, kolczyków czy broszek. Wbrew stereotypom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż jedynie do eleganckich kreacji – świetnie wygląda także na co dzień. Istotna okazuje się także różnorodność barw, dzięki której prościej możemy wybrać ozdoby do danego stroju.