Czym wyróżniają się współczesne obrączki ślubne?

Handel Kosztowności

Obrączki Kraków zamówisz na obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu osób ślub jest niezmiernie ekscytującym dniem w życiu. Ceremonia ta łączy młodą parę po wsze czasy, a znakiem ich miłości, wierności i zaangażowania są obrączki, które wsuwają sobie nawzajem na palce.

Obrączki – nie w każdym kraju na prawym palcu serdecznym

Z początku nie było podziału na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego ich dzieje są wspólne i sięgają aż do Starożytności. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem sakramentu zaślubin. Mężowie rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilkaset lat później, o czym jednakże niewielu wie. I choć wcześniej bywały przypadki, że wsuwali pierścienie na palec obrączkowy kiedy wyrywali się na wojnę, aczkolwiek tradycja ta spopularyzowała się dopiero w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, że w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo w Turcji, w Irlandii, w Szwecji czy we Włoszech, wsuwa się je na lewą dłoń, gdzie według staroświeckich wierzeń biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, narzeczeni poszukują i przymierzają obrączki razem, jednak obyczaj podpowiada, że kobieta nie powinna finansować ich zakupu, gdyż jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się delikatniejszą estetyką. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z najrozmaitszych materiałów, bardziej lub mniej wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (takie jak miedź lub mosiądz), które reprezentowały moc miłości. W dzisiejszych czasach do ich stworzenia wykorzystuje się najczęściej złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Naturalnie, są one też w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak nadal najczęściej kupowane są proste, ponadczasowe pierścienie ze złota oraz subtelne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo tradycyjne i białe). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy więc opcję personalizacji obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu lub ważny dla nowożeńców cytat.

Siedziba firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]