systemy rynnowe, rynna metalowa

Orynnowanie dachu – ochrona przed zalegającą wodą

Handel Usługi branży budowlanej

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia ich solidności oraz wygody użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem lekceważyć doboru odpowiednich modułów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz kwalifikacji – podobnie jak montaż rynien. Co w takim razie winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie zadanie pełnią te systemy? Z jakich modułów się one składają? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Orynnowanie dachu – z jakich części się składa?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z różnego kształtu rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie także rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu albo pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu tworzą proste rynny łączone za pomocą łączników, a na rogach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do kanalizacji.

Rynny metalowe, PCV lub plastikowe – które zamontować?

W asortymencie dystrybutorów dostępne są orynnowanie dachu wykonane z kilku materiałów – m. in z metalu czy też PCV. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od rodzaju obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on wystawiony na opady atmosferyczne. Decyzję o doborze konkretnego rozwiązania należy więc przedyskutować z ekspertem.

Siedziba firmy:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08