Literatura kryminalna – książki tworzą lepszy klimat niż serial i film

Handel Hobby

Jeśli potrzebujesz książek kryminalnych, kliknij tu.

Pokaźna rzesza pasjonatów książek jest zaintrygowana przerażającymi opowieściami. Jedni preferują powieści na granicy makabry, pozostali uwielbiają zagłębiać się w dalekie zakątki zagmatwanych procesów myślowych bestialskich bandziorów i psychopatycznych morderców. W ogromie kanałów telewizyjnych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji prezentujących odbiorcom historie z prawdziwego życia, jak i te całkiem fikcyjne, nieprzerwanie jedną z najlepszych dróg styczności z nimi pozostaje literatura kryminalna.

Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego pragniemy odczuwać strach?

Zapaleniec kryminałów i horrorów bezzwłocznie odpowie, iż idzie o silny przypływ adrenaliny. Czytając lub oglądając horrory chcemy na jakiś czas pozwolić ponieść się zniewalającemu odczuciu niepokoju, którego z rzadka doświadcza się na co dzień. Nie ma dziś dla człowieka w naturze większych zagrożeń, a gdy już coś nas stresuje to na ogół praca, problemy zdrowotne albo finanse. Jeżeli nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których ciało wyzwala w znacznych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie strachu uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. To dlatego baśnie braci Grimm czy Andersena mają nierzadko tak straszny i okrutny charakter – tak bajki te ujawniały dzieciom zagrożenia codziennego życia, pokazując im przy okazji, że to co dobre nie zawsze wygrywa.

Literatura kryminalna i książki thrillery lepiej budują klimat niż ich filmowe adaptacje

XXI w. to czas natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeżeli znajdą na nią wolną chwilę, poszukują mini serialu albo filmu na wieczór, którego obejrzenie zajmie nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy klimatycznych kryminałów i horrorów są niejako rozpieszczani ilością produkcji tego rodzaju, które dostępne są na różnych platformach streamingowych. Co godne podkreślenia, nierzadko te seriale i filmy to ekranizacje głośnych książek, ale ustępują swoim pierwowzorom i ich obejrzenie nie zapewnia porównywalnej satysfakcji jak czytanie oryginału. Książkę, w szczególności historię thriller czy kryminalną, konsumuje się w odmienny sposób aniżeli film fabularny – dłużej, czyli z większą uwagą. W książce każda deskrypcja, rozmowa czy postać (nawet ta trzeciego planu) ma wpływ na budowanie klimatu snutej historii. Napięcie wywoływany jest u czytelnika na ogół powoli, ale umożliwia to skrupulatniejszą analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli wobec tego masz czas i kochasz czytać, daj się ponieść thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Siedziba firmy:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa