Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Handel Motoryzacja

Dalsze informacje o łańcuchu na opony.

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok kalendarzowy (tak jest m.in. w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można kupić w sklepach?

Modele łańcuchów na koła

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, ciężarowych, dostawczych i terenowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do rodzaju felgi oraz motywem zaplotu. Różne są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają głównie stali manganowej lub tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Aby go uniknąć, należy przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, poruszania się po odśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich użytkowania.

Siedziba firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]