Baty i palcaty jeździeckie

Handel Rekreacja, sport, hobby

Skieruj się tu, aby kupić bat dla konia.

Zamawiając ubiór jeździecki należy pamiętać o zaopatrzeniu się także w istotne akcesoria. Zarówno podczas poskramiania konia, w czasie zawodów czy jazdy rekreacyjnej, konieczne będzie wykorzystanie palcatów i batów jeździeckich.

Palcat skokowy, bat do lonżowania, ujeżdżeniowy – charakterystyka i ich zastosowanie

Istnieje kilka kategorii batów jeździeckich: baty do lonżowania, ujeżdzeniowe, powożeniowe oraz palcaty skokowe. Najczęściej stosowane to:
bat do lonżowania – ma z reguły minimum 160 a maksimum 200 centymetrów długości i służy do zachęcenia zwierzęcia do ustawicznego chodu naprzód, przystopowania konia lub przykucia jego uwagi. Przy pomocy takiego bata trener utrzymuje kontrolę nad koniem, jednocześnie dystansując się od zwierzęcia na odpowiednią odległość. Współczesne baty do lonżowania produkowane są z reguły z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, zapewniającą trzymanie się dłoni. Przeważnie są składane, jednakże można nabyć również baty jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest o wiele krótszy (ma przeciętnie między 90 a 140 centymetrów) i zakończony jest sznureczkiem. Korzysta się z niego podczas treningu, sporadycznie w jeździe rekreacyjnej. Należy podkreślić, że używa się go tylko wtedy, gdy dżokej nie może wymóc od zwierzęcia należytego zachowania za pomocą bodźców przekazywanych nogą lub dłonią.
palcat skokowy – często nazywany także szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – ma długość około 60-75 cm. Zakończony jest zazwyczaj skórzaną klapką, której dźwięk dyscyplinuje konia oraz zmusza go do konkretnej reakcji. Palcatem uderza się lekko zwierzę w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Po czym poznać, iż smagnięcie batem lub palcatem jest za mocne?

W czasie jazdy palcaty oraz baty chwytamy w ten sposób, aby były ułożone równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, ponieważ w przypadku potencjalnego upadku z konia jeździec naraża się na uraz.

Palcatów i batów niesłychanie łatwo nadużyć, w związku z tym powinno się za każdym razem używać ich z umiarem. Zbyt silny cios może przyczynić się do tego, że zamiast wypełnić polecenie zwierzę będzie bardziej nerwowe lub będzie w przyszłości kojarzyć daną przeszkodę z odczuwaniem cierpienia. Jeśli palcat lub bat zostawił ślad na skórze konia to znaczy, że jeździec uderza zdecydowanie za mocno.

Siedziba firmy:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]