Przebieg biopsji fuzyjnej prostaty

Dbanie o zdrowie

Biopsja fuzyjna prostaty. Zdobądź więcej informacji.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci oraz wymiarów do kasztana jadalnego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada przede wszystkim za wytwarzanie płynu, w którym przenoszona jest sperma. Problemy z prostatą zaczynają się u mężczyzn wraz z wiekiem, dlatego tak ważka jest jej regularna kontrola. Pomaga to rozpoznać przerost czy też zapalenie tego gruczołu, jak również z wyprzedzeniem wykryć alarmujące zmiany rakowe. Powinno się podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie można lekceważyć niebezpieczeństwa jego ewentualnego powstania.

Niepokojące objawy – kiedy odwiedzić specjalisty?

Mężczyźni po 45 roku życia powinni w regularnych odstępach odwiedzać gabinet urologiczny, w szczególności jeśli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, tj. wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, trudności z erekcją oraz ejakulacją, problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, ale także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeśli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, aby podejrzewać możliwość rozwoju nowotworu, urolog zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. By jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego – co należy wiedzieć o zabiegu?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą zastosowania jednocześnie obrazu USG oraz wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu używa się tylko obrazowania TRUS (USG transrektalne). Biopsja fuzyjna prostaty jest całkiem krótkim zabiegiem trwającym zwykle około pół godziny. Oprócz tego pacjent pozostaje również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, tym samym cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, więc mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przezskórnie przez krocze, jest ona zasadniczo bezbolesna. Uzyskane wycinki gruczołu są później sprawdzane przez patomorfologa, który ocenia czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To między innymi posiadanie rozrusznika serca, niska krzepliwość krwi i uczulenie na niektóre leki. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszelkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Siedziba firmy:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]