Silniki elektryczne DC otaczają nas na co dzień

Automatyka przemysłowa

Potrzebujesz zamówić silnik DC? Wejdź na ultrarobotics.pl.

Mnóstwo przedmiotów, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, stosuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Bezszczotkowe albo szczotkowe, duże lub niewielkie, te urządzenia odmieniły nasz tryb życia oraz pracy, lecz przeciętny obywatel najczęściej nie ma pojęcia, z jakich elementów złożone są ani jak funkcjonują te silniki.

Kilka wstępnych informacji o silnikach DC

Zadaniem silników elektrycznych DC jest wytworzenie energii mechanicznej z energii elektrycznej. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki znane są od nieomal dwustu lat i nie są zasługą jednej osoby. Do ich opracowania, dalszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do ogólnego użycia w przeróżnego typu mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Thomas Edison, Moritz Jacobi i Zénobe Gramme. Silniki prądu stałego skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora, wirnika, statora oraz szczotek. Dzisiaj często używane są też silniki bezszczotkowe, które z uwagi na brak tego stosunkowo awaryjnego elementu, są postrzegane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są ogólnie cenione za bezgłośną pracę, a takżedużą niezawodność.

Gdzie wykorzystuje się silniki DC?

Stwierdzenie, iż silniki elektryczne prądu stałego są wykorzystywane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD lub w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki na prąd stały są podzespołem sterowanych radiowo samochodzików oraz pociągów, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które pewnie kupimy również naszym synom oraz córkom. Takie silniki znajdują się w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych potrzebnych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi wydobywczej, budowlanej czy produkcyjnej. W przyszłości, dzięki silnikom DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ napędzają popularne segwaye, rowery elektryczne oraz hulajnogi. Z silników prądu stałego korzystają też hobbyści do realizacji autorskich prototypów z obszaru mechaniki oraz robotyki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego zastosowania kupić można na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego rozwiązania od cenionych marek.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]