Motoreduktor – co warto o nim wiedzieć?

Automatyka przemysłowa

Jeśli potrzebujesz zamówić motoreduktor walcowy, koniecznie sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.

Motoreduktor to ogólnie mówiąc nierozłączny układ napędowy złożony głównie z silnika elektrycznego oraz przekładni. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się je wykorzystuje? Dowiesz się wszystkiego z niniejszego artykułu.

Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie elektrycznych silników jako napęd w licznych zastosowaniach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet do kilkuset razy, przy jednoczesnym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, wskutek czego zawsze pojawia się niewielka różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor zazwyczaj wchodzą również inne moduły jak sprzęgła lub hamulce. Bezdyskusyjnym atutem motoreduktorów jest to, że są to gotowe zestawy, które da się bez problemu wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry dokładnie odpowiadały potrzebom danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia i testy poszczególnych zestawów części. Zależnie od konstrukcji oraz rodzaju przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, umiarkowanych bądź lekkich obciążeń, jak również do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy.

Motoreduktor, w którym użyto kilkustopniową przekładnię, pozwala uzyskać niesłychanie wysoki zakres przełożeń, wynoszący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Czołowi producenci motoreduktorów mają w ofercie miliony ich realnych zestawów

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane w oparciu o różne warianty silników (DC, BLDC, AC czy szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (posiadające przekładnię stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną).

Brak z pewnością takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to produkcja żywności, przemysł bądź transport, dzięki motoreduktorom działają rozmaite automaty, takie jak wertykulatory, linie produkcyjne, dachy ruchome albo atrakcje w parku rozrywki. Duże zróżnicowanie ich mocy, wielkości oraz typów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę realnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie cenieni światowi producenci motoreduktorów, można wyrażać już nie w setkach, lecz w zasadzie w milionach.

Siedziba firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]